Texty
Ukázka přelití rostliny a následné rady z 30.11.2006
Cituji: Já myslím, že to nebude světlem nebo sluncem, ale vodou. Já osobně bych okamžitě rostlinu vyndal ze substrátu a podíval se na kořeny jestli už nezahnívají. Pokud ano, tak napadené ihned odstranit (né celé, jen nahnilé části). Pokud bude mít promáčené kořeny, můžete nechat rostlinu ležet jen tak na novinách, aby pořádně proschla, alespoň jeden den v teple. Do květináče jí můžete vrátit vždycky. Teď když je kratší den, je lepší zalévat jen minimálně.
Kořeny vypadají na pohled dobře, ale jestli jsou uvnitř duté (jdou snadno zcela promáčknout, jako papírové), tak by mohly být uvnitř vyhnilé (třeba z dřívějška) a takovou část kořenu je lepší odstranit. Ránu se pokuste zasypat drceným dřevěným uhlím - je to antiseptikum. Tyto rostliny jsou velmi náchylné, při ochlazení, na vodu v paždí listů. Na tyto rostliny, terestrity, se používají černé děrované plastové nádoby - je to vlastně košíček na lekníny, různých velikostí. Kořeny mají více vzduchu a nehnijí. Ale rostliny se musí častěji zalévat.
Poradil bych Vám: zjistěte si o vašem druhu co nejvíce (net je plný informací) a pokud je to zdravá rostlina, tak ji v rámci její ekologické amplitudy pěstujte co nejtvrději. Možná poroste pomaleji, ale většina orchidejí je pak velmi odolná a odmění se květy. Pokud listy "vodnatí" tak se pravděpodobně jedná o hnilobu. Pokud máte rostliny v chladu a při nedostatku světla - chce to snížit vlhkost. Nebo pokud to naopak způsobuje úpal, tak to chce rostlinu přistínit. Já bych byl téměř vždy pro snížení vzdušné vlhkosti. U mě se hniloba, při tomto způsobu pěstování, neobjevila už několik let.
Fotky k článku
Zpět
|