:: Haki :: stránky o orchidejích ::


Texty


Paphiopedilum

Paph.armeniacum-1
Čína, tvarem téměř shodný s vietnamským Paph.delenatii , ale čistě žlutý. Byl objeven a popsán teprve v roce 1981.

Paph. acmodontum-2
Filipíny, zaoblené skvrnité petaly, převážně růžové barvy, pysk žluto-hnědý s třemi vroubky na horním okraji( jméno acmo-dontum znamená s perfektním ozubením). Listy mramorové. Podmínky temperované až teplé, mírně suché a relativně světlé, kultura dosti snadná.Kvete-V-VII.

Paph. affine
Indie, příbuzný s druhem villosum a vyskytující se na okrajích jeho nalezišť. Základní barva je mahagonová, horní sepal je po stranách přehnutý zpět a má hnědočervené linie a bílý okraj. Pysk je barevnější a kratší než u villosa. Podmínky temperované až chladné, dostatečně a lehce vlhké.

Paph. amabile
Borneo, příbuzný a podobný druhům appletonianum a wolterianum, ale s jen cca 22cm dlouhým květním stvolem. Horní sepal s hnědým středním pruhem, pysk kulatější než u obou příbuzných druhů. Listy mramorové. Podmínky temperované až teplé, světlé, suché. Kvete-V-VI.

Paph. ang-thong
Ostrovy Ang Thong v Thajsku, často ještě uváděný jako varieta Paph. niveum, je to však jeho přírodní hybrid s Paph. godefroyae, a protože přírodní hybridy nevznikají jednorázovým křížením, jako umělé, vyskytují se pod tímto jménem všechny přechodné formy mezi oběma původními rodiči.

Paph. appletonianum -3
Thajsko, Kampučia, květní stvoj cca 50cm, horní sepal zelený, petaly na koncích růžové, pysk hnědožlutý. Podmínky temperované až teplé, mírně světlé a dost vlhké(ale ne mokré) Často se zaměňuje s Paph. wolterianum.

Paph. argus
Filipíny, květ žlutozelený, petaly silně skvrnité s bradavkami a obrvené. Podmínky temperované, světlé a více suché než vlhké.Kvete jarní a letní měsíce.

Paph. barbatum -4
Malajsie a Thajsko, květ s dlouhým stvolem, petaly lehce skloněné, temné purpurové s bradavkami na koncích, hodní sepal bílý se zelenými pruhy. Podmínky temperované, světlé, vlhké. Často se zaměňuje se svými hybridy.

Paph. bellatulum -5
Barma, Thajsko, příbuzné Paph. godefroyae a dalším druhům skupiny Brachypetalum, tepaly bílé nebo žlutobílé, krátké a široké, purpurově skvrnité, krátký květní stvol. Typické monzunové podmínky, v létě temperované až teplé, v době zimního monzunu ( prosinec-březen) během dne teplé, v noci chladné až velmi chladné , podle naleziště. Rostliny z Burmy potřebují větší noční poklesy, nebylo podrobněji zkoumámo, zda jde o absolutní hodnoty( pod 10°C) nebo o rozdíl 12-15°C mezi denní a noční teplotou (třeba 27°C ve dne, 15°C v noci) K substrátu je bezpodmínečně nutné přidat vápenec. Jméno je odvozeno z BELLUS= hezký, líbezný, spanilý. TULUM=je koncovka pro zdrobnělý tvar. Listy jsou tupé, rovné asi 25cm. dlouhé, 8cm. široké , krásně mramorované se světlejšími hieroglyfovitými skvrnami na horní straně a četnými hnědými tečkami na spodní straně. Květ v průměru 6cm, celý skvrnitý, přičemž skvrny jsou značně velké. Základní barva je bílá nebo žlutá. Kvete- jaro. Naleziště a klima
Paph. bellatulum pochází z Barmy, Thajska a Indie a ještě dnes tam jsou místa s dosti bohatým výskytem. M. Held popisuje výskyt a naleziště během květu- „Vzduch byl nasycen vlhkostí, měkká vlhká půda a vápencová drť. Pod větvemi téměř skryté ve vysoké trávě, jsme nalezli první rostliny. Byly vsazeny v silné vrstvě listového humusu, leskly se vlhkostí v ranním slunci a rostly kolem kořenů stromů .Půda byla vlhká, černá a velmi porézní.“
Popis jiného naleziště uvádí -
„Malé rostliny a semenáčky rozprostíraly své kořeny po holé vápencové skále. Pouze pod tenkou vrstvou mechů a lišejníků. Zatímco větší rostliny rostly v prasklinách vyplněných humusem a pokrytým mechem.
Teplota, vlhkost, vzduch a srážky.
Intenzita slunečního záření je zvlášť vysoká od prosince do poloviny dubna, v té době téměř neprší a stínící stromy jsou úplně nebo částečně bezlisté. Přesto zůstává vlhkost vzduchu dost vysoká.
Kultura
Noční teplotní průběh je tedy shodný s klimatem teplého skleníku s tou výjimkou, že v měsíci prosinci až březnu musí noční teploty klesat na 10°C(Rostliny nakoupené v posledních letech jsou již skutečně z umělého množení a trochu méně choulostivé nežli importy z přírody) Rostlina při tom má být suchá, substrát jen mírně vlhký. Je v tom možno vidět paralelu ke kultuře Dendrobium nobile a jeho hybridů . Paph. Bellatulum musí během období chladu zůstat ve vlhké atmosféře skleníku nebo vitríny. Každý pěstitel by si měl sám zodpovědět otázku zda takové podmínky je vůbec schopen poskytnout. Stále za vysokých teplot pěstované rostliny jsou rok od roku menší a po několika letech zajdou a shnijí.
Substrát
Musí plnit nároky rostliny na obsah vápence, musí být chudý na obsah dusíku, zadržovat dostatečně vodu, ale zůstává porézní. Pokuste se splnit tyto požadavky vlastní směsí složek substrátu. Nehnojte dusíkatými hnojivy mnoho. Rostliny rostou velmi pomalu a proto mají velmi malou spotřebu živin. Rostliny nemají v kultuře výrazně vymezenou dobu květenství, nejčastěji kvetou v pozdním jaru.
Hnojení
Zálivka jen dešťovkou a je to malý jedlík tak hnojit stačí jednou za měsíc max 50uS březen- červen, 100uS červenec srpen- září,říjen 50uS ostatní nic. Ale není to dogma. Pokud začne rostlina více růst můžeme přihnojit stojí li tak nic.
Půdní analýza
Ph-7,8, podíl humusu 19% , vápenec 25%, dusík(celkový) 0,65%, fosfor(P205) 0,26%, draslík(K20) 0, 45% ,železo (Fe203) 6,08%.

Paph. birkii
Malajsie, problematický druh zařazovaný též pod Paph. callosum, roste v oblastech výskytu Paph. barbatum a bylo by zřejmě vhodnější zařazovat jej tam. Oproti tomuto druhu jsou jeho petaly růžovější, pysk světle hnědý a horní sepal zelený, s purpurovými pruhy. Kultura jako Paph. barbatum.

Paph. bodegomii
Nová Guinea, dovezený Dr.Schoserem. Blízce příbuzný Paph. praestans a wilhelminiae. Dlouhé, lesklé, hnědavé, silně podélně stočené petaly, zelenavý horní sepal s purpurovým proužkováním, pysk hnědavý. Podmínky teplé, světlé , více suché než vlhké.

Paph. bougainvilleanum -6
Ostrov Bougainville, s květy převážně žlutými.Listy mramorové. Podmínky temperované-teplé, středně světlé, nepříliš vlhké.

Paph. boxallii-7
Indie, kvalitní varieta Paph. villosum, která byla dříve pod tímto jménem používána do křížení , a proto se dále označuje samostatně. Podmínky temperované, světlé, spíše suché než vlhké.

Paph. bullenianum-8
Malajský poloostrov, Borneo, druh podobný Paph. appletonianum. Květní stvol až 60cm, na koncích petalů skvrny s bradavkami.Listy mramorové. Podmínky teplé, světlé, vlhké.Kvete- VI-VIII.

Paph callosum -9
Thajsko až Vietnam. Známý druh, u kterého bylo popsáno více variet. Podmínky teplé, světlé v zimě, nepříliš temné v létě, mírně vlhké .Lze jej přesazovat v každou dobu a při tom dělit. Běžně téměř ve všech sbírkách.Kvete zejména III-VI, nepravidelně celý rok.

Paph. celebenses
Indonésie blíže příbuzný s Paph. amabile a linii, vyskytuje se také pod nesprávným jménem Paph. bundtianum. Podmínky temperované až teplé, světlé a vlhké.

Paph. chamberlainianum -10
Sumatra, příbuzný a podobný druhům glaucophyllum, primulinum a victoria-regina .Podmínky teplé, polostínné, vlhké, velmi vhodný druh pro pokojové vitríny s vyšší vlhkostí vzduchu. Kvete na velmi dlouhém stvolu postupně až třičtvrti roku. U nás je dosti rozšířená varieta liemiana, kterou namnožil Seegfried Petasch pod číslem 618.Listy jednobarevně zelené, tuhé .Kvete –po celý rok.

Paph. charlesworthii-11
Indie až Barma, význačný velkým růžově červeným horním sepalem, který se přenáší na potomky.Podmínky temperované až teplé, stinné, více vlhké. Protože pochází z monsunových oblastí, vyžaduje v zimě chladnější noci. Kvete- IX-X.

Paph.chiwuanum
Barma až Čína, příbuzný s Paph. spicerianum, podobný zejména typickým hnědým středním pruhem v horním sepalu , petaly purpurové se zlatou střední linií. Podmínky pravděpodobně chladné, mírně světlé, sušší.

Paph. ciliolare -12
Filipíny,podobné Paph. superbiens, horní sepal malý, špičatý, fialově pruhovaný, petaly mírně skloněné, hustě skvrnité. Podmínky temperované až teplé, světlé, vlhké. Listy mramorové .Kvete IV-VI.

Paph. concolor-13
List úzký, eliptický, avšak tupý, shora šedozelené skvrny na tmavém podkladě, zdola hnědočervený. Květní stvol krátký , do 10cm , s 1-2 květy. Květy žluté s malými červenými puntíky. Původ Barma, Thajsko, jižní Vietnam . Zdá se, že na pevnině je Paph. concolor velmi rozšířeno v Thajsku a Barmě. Rimann sbíral tento druh v říčním povodí Salweny, zvláště na Stefanu, jednom z vedlejších přítoků Salweny. Misionář Parish jej objevil v jižním Vietnamu, v humusových hnízdech na skalách.V roce 1864 byl tento druh vezen do Evropy firmou Nugh Lo. Později byl objeven také na Bird’s-Nest- Islands na západním pobřeží Vietnamu okolo 10° severní šířky na vápencových stěnách ostrova. Thajsko až Barma, z tzv. skupiny Paph. niveum( přesněji sekce Brachypetalum), krátký květní stvol, nažloutlé. tečkované květy, široké tepaly, vejčitý pysk. Podmínky temperované až teplé, stinné, nepříliš vlhké, ve shodě s původem z monzunových oblastí v zimě chladnější noci. Kvete- V-X.

Paph. curtisii-14
Sumatra, podobný Paph. ciliolare s výrazněji dolů skloněnými petaly. Podmínky temperované až teplé, světlé, lehce vlhké, kultura podobná jako u Paph. callosum, ale obtížnější. Kvete- IV-VI

Paph. dayanum-15
Severní Borneo, úzký horní sepal se zelenými proužky, petaly skloněné, fialové s podélným proužkem a tečkami na horním okraji. Podmínky teplé, světlé a sušší. Listy mramorové .Kvete V-VI.

Paph. dollii
Pochází z Číny. Připomíná poněkud Paph. insignie, gratrixianum, a exul, jeho horní silně skvrnitý sepal však není stočený, ale rovný a má zákadní barvu žlutou. Pysk i zvlněné petaly jsou červené až purpurové.

Paph. delenatii-16
Vietnam, další zástupce sekce Brachypetalum, květy na krátkém stvolu, růžové se širokými tepaly, údajně lehce voní. Kultura ve sphagmu, v temperovaných až teplých, světlých a vlhkých podmínkách s nočními poklesy v zimě. Kvete –jarní měsíce.

Paph. dianthum-17
Čína, příbuzný s Paph. parishii, ale oproti němu větší a vybarvenější. Podmínky temperované, světlé, sušší.

Paph.druryi-18
Indie a Burma, květy žluté s oranžovým pyskem, tepaly s hnědým pruhem. Podmínky temperované, světlé, dosti suché.

Paph. esquirolei
Čína, příbuzný s Paph. hirsutissimum, ale s pruhem ve středu tepalů. Podmínky chladné, světlé, dosti suché. Listy jednobarevně zelené .Kvete- II-V.

Paph. exul-19
Thajsko, příbuzný a podobný s Paph insigne, ale menší, s méně skloněnými petaly. Podmínky chladné, světlé, sušší.Listy zelené. Kvete VI-VIII.

Paph. fairieanum-20
Indie, velmi typický druh s květy na bělavém základě purpurově pruhovanými. Intenzita zabarvení je u jednotlivých variet různá, existuje i albinotická varieta. Typické je prohnutí horního sepalu a nahoru stočené konce silně skloněných petalů. Je možno pěstovat i na okenním parapetu, pokud nejde o jižní stranu, za temperovaných, až chladných, světlých a vlhkých podmínek. Má poměrně vysokou potřebu dusíku, a proto je vhodné složení 3:1:1 hnojiva.

Paph. glanduliferum-21
Sumatra, význačné dlouhé petaly. Podmínky teplé, světlé a poměrně suché. Epifyt. Listy zelené.

Paph.glaucophyllum-22
Java, velmi podobný skupině Paph. chamberlainianum .Podmínky teplé, světlé, sušší .Kvete –první květy na stonku se objevují na jaře, vzhledem k postupnému vykvétání se s květy setkáváme po celý rok.

Paph. godefroyae-23
List je eliptický, tupý, shora světle zeleně pestrý na tmavém podkladě, zdola červenohnědě mramorovaný. Květní stvol krátký, do 10cm. Květy krémové barvy s červenými tečkami, velmi variabilní. Původ Thajsko, jižní Vietnam. Kvete od března do dubna. Dovoz tohoto krásného druhu do Evropy uskutečnil roku 1883 Godefroy-Lebeuf, který pracoval ve Vietnamu a Kambodži jako zahradník. První jedince sbíral Angličan Murton. Godefroy je koupil roku 1875 v Singapuru při svém návratu do Francie. Murton však zemřel dříve než mohly být rostliny odeslány a tak byla celá zásilka zničena. Jiný Angličan jménem Alabaster obstaral Goderfroyovi nový materiál, který cestu do Evropy přestál dobře. Paph.goderfroyae je rozšířeno hlavně na východě Malajského poloostrova. Nejdále na západ byly nalezeny první rostliny v blízkosti Bird s-Nest-Island .I tato naleziště jsou vždy na vápencovém podkladě jako u všech jeho příbuzných. Jednotlivé rostliny jsou nápadně nízko( asi 5 m n.m.). Kromě toho se tento druh nachází také v Thajsku a na východním pobřeží poloostrova ve Vietnamu, soustředěn ve východní části. Thajsko až Kampučia,Borneo ,Jižní Vietnam podobný Paph. bellatulum , kultura jako u ostatních druhů sekce Brachypetalum z monzunových oblastí. Varieta leucochilum, někdy také uváděná jako samostatný druh je údajně jeho přírodním hybridem. Listy mramorové. Petrofyt. Kvete IV-VI.

Paph. gratrixianum-24
Barma,Laos, Severní Vietnam příbuzný Paph. insignie s obdobnými tmavými skvrnami na horním sepalu. Temperované, světlé a vlhké podmínky s monzunovými poklesy nočních teplot v zimě. Listy jednobarevně zelené. Kvete X-XII.

Paph. guimaras islands
Filipíny, vícekvětý velký druh s květním stolem až 1m dlouhým. Typické jsou dlouhé, vodorovné petaly s velkými tmavými skvrnami na koni fialové. Podmínky temperované až teplé, světlé, sušší.

Paph. hennisianum-26
Filipíny, příbuzný Paph. ciliolare , často zaměňovaný s Paph. concolor var. hennisianum, kterému vůbec není příbuzný. Horní sepal bílý, zeleně a fialově proužkovaný, petaly zelené, lemované hnědými bradavkami. Podmínky temperované, světlé, vlhké. Listy mramorové. Kvete-IV-VII.

Paph. hirsutissimum-27
Indie a Barma, význačné jsou dlouhé, široké petaly, na horním okraji zvlněné, na rozšířených koncích fialové. Podmínky temperované, světlé, nepříliš vlhké. Část rostlin vyžaduje zimní monzunové poklesy teplot, bez kterých nekvete, druhá část to zřejmě nepotřebuje ( to může vysvětlovat různé zkušenosti a různá doporučení pro kultůru). K substrátu je vhodný přídavek zetlelého dřeva. Zvláště hodná pozornosti a množení je varieta sukhakul. Kvete-III-VI

Paph. hookerae-28
Borneo, příbuzný Paph. appletonianum se stvolem jen cca 25cm dlouhým, horní sepal štíhlý, zelený, petaly světlé fialové částečně skvrnité. Podmínky teplé, mírně světlé, dotatečně vlhké, ale ne mokré.Listy mramorové. Kvete- IV-VI.

Paph.haynaldianum-25
Filipíny, teplomilný druh , rostoucí na stanovištích nejen terestricky, ale i epifyticky. Řemenovité, jednobarevné zelené listy měří 25x3cm. Stonek je až 50cm vysoký, 2-5 květý. Vzhledem k nápadně dlouhým a vodorovně odstálým petalům je květ 12-15cm široký. Horní sepal je poměrně malý. Bazální část všech tepalů je nazelenalá, apikální fialová. Kromě svítivě fialových konců petalů jsou ostatní části květů zdobené velkými tmavými skvrnami. Kvete –jarní měsíce.

Paph. insignie-29
Indie, značně variabilní druh a několika popsanými varietami, nejznámější z nich je var.Harefield Haal. Horní sepal s typicky nnědými skvrnami, ostatní tepaly hnědožluté, petaly mírně skloněné. Podmínky chladné, světlé, vlhké, noční teploty v květnu 12-13°C indukují podzimní kvetení. Běžný ale v bytových podmínkách dost obtížně kvetoucí. Kvete- XI-I.

Paph.javanicum-30
Java, převládající zabarvení zelené, horní sepal zeleně proužkovaný, petaly na koncích fialové,tečkované. Podmínky temperované, pohostinné, sušší. Vhodná i pro nezkušeného pěstitele.

Paph. keyesianum


Thajsko, horní sepal a petaly okrouhlé, leskle bílé s hnědými skvrnami, vybíhajícími do linií téže barvy, pysk úzký, s červenými skvrnami. Podmínky teplé, polostinné , sušší.

Paph. kolopakingii-31
Střední Kalimantan, vícekvětá robustní rostlina připomínající Paph. rothschildianum , ale se skloněnými petaly. Roste semeteristicky až litofyticky, podmínky pravděpodobně teplé. Teprve v roce 1984 popsaný druh.

Paph. laevigatum-32
Filipíny, poněkud sporný druh, příbuzný s Paph. philippinensis, který byl údajně nedávno znovu objeven. Podmínky asi teplé, světlé a sušší-podmínky podle naleziště.

Paph. lawrenceanum -33
Severní Borneo, podobný paph. barbatum a callosum ale s petaly téměř vodorovnými. Podmínky temperované až teplé, světlé a sušší. Daleko vzácnější je jeho albinotická forma var.hyeanum , matečná rostlina známého hybridu Paph. Maudiae. Kvete-jaro a časné léto.

Paph. lowii-34
Java, Sumatra, Malaysia, podobný Paph. haynaldianum, ale robustnější. Na jednotlivých dosti od sebe vzdálených lokalitách se vyvinuly dva typy : poněkud větší epifytický a drobnější terestrický. Podmínky jsou teplé až temperované, mírné, pro epifytický typ světlejší, pro terestrický pohostinné. Kvete- III-VI.

Paph. mastersianum-35
Java, Malajsie a přilehlé ostrovy, poměrně široký, zelený horní sepal, velký hnědočervený pysk a krátké vodorovné, hnědé, slabě skvrnité petaly. Podmínky teplé, stinné a dosti vlhké. Kvete- IV-VI.

Paph. moquettianum-36
Java, dříve jako varieta Paph. glaucophyllum, od roku 1972 popsán jako samostatný druh. Velký cibulový pysk a krátké vodorovné, hnědé, slabě skvrnité petaly jako Paph. glaucophyllum. Podmínky temperované až teplé, stinné , nepříliš vlhké.

Paph. nitritům-37
Malajsie, příbuzný a velmi podobný Paph.barbatum, s výraznějším zabarvením a skvrnitostí. Podmínky teplé až temperované, stinné a vlhké. Listy mramorové. Kvete-V-VI.

Paph. niveum-38
List podlouhle eliptický, tupý, svrchu bělozelené pestré skvrny na tmavém podkladu, odspodu červenofialový . Květní stvol krátký, květy bílé s malými skvrnami. Doba květu listopad. Sběratel Förstemann nalezl tento zvláštní druh v roce 1869 na ostrově Langkawi na západním pobřeží Malakka na západní straně vápencových skal v jejich humusových hnízdech, avšak ne ve výrazně strmých částech. Už v roce 1868 bylo Paph. niveum dovezeno do Evropy spolu s Paph. concolor sběratelem D’Almeidou, který pracoval pro firmu Veitch. Skupina ostrovů Langkawi leží asi na 6° severní šířky. Od prosince do března je zde průměrná teplota +13°C, to je nejchladněji a relativně sucho. Od dubna do května přicházejí jednotlivé lijáky a mezi červnem a listopadem je řádné období dešťů, kdy velmi vydatně prší a teploty se pohybují mezi 20-30°C. Další nálezy se uskutečnily na ostrově Pato Panjang pod 8° severní šířky a kromě toho na protilehlé pevnině u Kedahu a Perliesu. Také tady rostou v humusových hnízdech vápencových skal , na severní straně příkrých svahů pod keři v dosti hlubokém stínu. Varietu album sbíral Rimann pro Sandera na ostrovech King Island a Tavoy ze skupiny ostrovů Mergui. Jako nejjižnější naleziště se uvádějí ostrovy Tambelan, nacházející se mezi Borneem a Singapurem. Thajsko, Laos, Kampučia, tvarově zapadající do skupiny Brachypetalum, čistě bílý, podle variety více nebo méně pokrytý drobnými červenavými skvrnkami, pysk charakteristicky vejčitý. Kultura jako u ostatních druhů skupiny Brachypetalum, substrát dosti suchý, ale vysoká vzdušná vlhkost, monzunové zimní poklesy teploty, přídavek vápence k substrátu. Význačně teplomilný druh. V domovině roste v jemném štěrku vápencových skal v blízkosti moře. Kvete-IV-VIII.

Paph. papuanum
Nová Guinea, označovaný jako druh, ale velmi příbuzný a podobný Paph. violascens, od kterého se liší pouze žlutším zabarvením pysku. Podmínky temperované až teplé, stinné, sušší.

Paph. parishii-39
Indie vícekvětý typ s dlouhými podélně zkroucenými visícími petaly, květy převážně zelenavé, na petalech hnědé skvrnky a bradavky. Podmínky temperované až teplé, stinné, relativně suché, na přírodních nalezištích jako epifyst. Kultura velmi obtížná, nejúspěšnější je pěstování na kůře tak, že květináč je naplněn normálním substrátem pro paphiopedila a dovnitř vložen velký kus kůry. Rostlina se umístí mezi kůru a substrát. Teplomilný, robustní druh. Kvete- IV-VIII.

Paph. philippinense-40
Filipíny, podobný Paph. parishii, ale s výraznějším proužkováním horního sepalu a méně stočenými a jen šikmo dolů směřujíci petaly. Podmínky teplé, světlé, nepříliš vlhké. Dosažení květu obtížné, vyžaduje podstatné rozdíly denních a nočních teplot v zimě a na počátku jara. Teplomilný druh. Kvete- VI ažVIII.

Paph. praestans -41
Jáva, Sumatra a přilehlé ostrovy, typ podobný Paph. parishii, se šikmo dolů směřujícími, mírně stočenými petaly. Podmínky teplé, stinné, málo vlhké. Listy jednobarevně zelené. Kvete- V-VIII.

Paph. primulum-42
Západní Sumatra, příbuzný a podobný skupině Paph. chamberlainianum, glaucophyllum a victoria- regina, ale téměř jednobarevně žlutozelených. Podmínky teplé ,stinné, nepříliš vlhké.

Paph. purpuratum -43
Čína poněkud podobný Paph. lawrenceanum, a poměrně výrazně fialové a zeleně pruhovaným horním sepalem a nevýrazným tečkováním petalů. Podmínky temperované, světlé, sušší. Listy mramorové. Kvete- VI-VIII.

Paph. purpurascens -44
Java, teprve 1974 jej odlišil Fowlie jako samostatný druh od Paph. javanicum, od kterého se liší purpurově zabarvenými petaly a výraznějšími skvrnami .Podmínky jako u Paph. javanicum.

Paph. randisii-45
Filipíny,Mindanao teprve nedávno objevený druh, horní sepal výrazně purpurově pruhovaný, petaly úzké, svislé, nestočené. Podmínky teplé, stinné, nepříliš vlhké. Listy zelené.Epifyt.

Paph. robinsonii-46
Borneo, druh, který údajně vyžaduje temperované, světlé a mírně vlhké podmínky.

Paph. roebelinii- 47
Filipíny, obdobný Paph. philipinense, nedávno popsaný jako samostatný druh. Kultura stejná.Epifyt.

Paph. rothshildianum -48
Sumatra, Borneo, vícekvětý robustní druh s květy 13-14cm širokými, fialově pruhovaným horním sepalem , jemně tečkovanými, dlouhými a téměř vodorovnými petaly a hnědopurpurovým velkým pyskem. Podmínky teplé, světlé, vlhké, dosažení květu obtížné. Čistý druh velmi vzácný, běžnější jsou v poslední době jeho hybridy, které často bývají mylně vydávány za matečnou rostlinu. Teplomilný druh. Kvete- VII až VIII.

Paph. rouxiana
Udajně Thajsko, sporný , snad přírodní hybrid mezi Paph. niveum a godefroyae, téměř shodný s posledním, takže někteří odborníci pochybují i o tom, zda je godefroyae skutečně čistý druh.

Paph. sanderianum-49
Filipíny, Malajsko, vícekvětý druh obdobný Paph. parishii, se svislými stočenými petaly až 40cm. dlouhými. Kvete-VII-VIII.

Paph. schmidtianum
Thajsko, velice vzácný druh, který byl znovu nalezen teprve před málo lety.

Paph. sangii-50
Celebes, příbuzné Paph. papuanum a violascens, jako samostatný druh popsáno 1986. Hnědožlutý horní sepal často se zářezy na obou okrajích, petaly silně skloněné, fialové, pysk zelený s hnědým žilkováním. Na původní lokalitě roste epifyticky.

|Paph. spicerianum-51
Thajsko, typický horní sepal je bílý, nazad kornoutovitě stočený s červenohnědým podélným pruhem( který dědí jeho hybridy), mírně skloněné petaly mají rovněž podélný pruh a zvlněný horní okraj, pysk je hnědý. Podmínky temperované až chladné, světlé, vlhké, přestože pochází z monzunových oblastí, není dodržení zimních nočních poklesů tepot nutné. Dosti hojný druh je proto vhodný i pro kulturu na okenním parapetu. Kvete- XI.II.

Paph. stonej
Borneo, příbuzné Paph. rothschildianum, horní sepal bílý s purpurovými pruhy, petaly dlouhé, úzké, obloukovitě dolů skloněné s hnědými skvrnami. Podmínky teplé, světlé, vlhké. Přestože je zřejmě ve své domovině již vyhubeno, není ještě příliš vzácné, ale bylo by vhodné je množit. Listy zelené.Kvete- VII-IX.

Paph. sukhakulii -52
Thajsko, malý špičatý, pruhovaný horní sepal, výrazně vodorovné zelené petaly hustě tečkované. Podmínky temperované až teplé, světlé, nepříliš vlhké. Přestože byl tento druh objeven a importován až v roce 1969, patří dnes pro snadnou kulturu k neběžnějším a také velmi vhodným k hybridizaci. Kvete –III-XI.

Paph. superbiens-53
Sumatra, velmi podobné Paph. curtisii. Podmínky temperované, světlé a nepříliš vlhké. Přestože to byl dříve dost hojný druh používaný pro křížení, je velice vzácný.

Paph. tonsun-54
Malajsie, Jáva, Sumatra, horní sepal zelený, slabě purpurově proužkovaný, petaly vodorovné, rovněž proužkované s několika skvrnami. Výrazné je skvrnění listů, jedna subspecie má přitom jejich spodní stranu purpurovou, druhá zelenou. Podmínky teplé, světlé, vlhké.

Paph. urbanianum-55
Filipíny, ostrov Mindoro, podobné Paph. acmodontum.

Paph. venustum-56
Indie, drobnější květy s malým zeleně pruhovaným horním sepalem, vodorovné petaly s tmavými bradavkovitými skvrnami na koncích rozšířené a fialové. Dosti variabilní. Podmínky temperované, v zimě chladné, polostinné, mírně vlhké.Kvete- XI-I.

Paph. victoria- regine ( syn. Victoria-mariae)-57
Sumatra, velmi příbuzné Paph. chamberlainianum, glaucophyllum a primulinum, někdy jsou tyto druhy uváděny jako subspecie Paph. victoria-regina. Kultura stejná jako u jednoho z nich.

Paph.villosum-58
Indie a Thajsko, horní sepal úzký s bílým nebo zelenavým okrajem, typické jsou rozšiřující se šikmo skloněné petaly rozdělené na tmavší horní a světlejší dolní polovinu. Podmínky temperované, světlé, vlhké. Varieta boxalii byla uvedena dříve, varieta anamese Bývá také uváděna jako samostatný druh. Často užívaný ke křížení a dosti běžný. Kvete XI-V.

Paph. violascens-59
Nová Guinea, špičatý, proužkovaný horní sepal, jemně čárkovaně sklopené fialové petaly. Podmínky teplé, polostinné, vlhké.

Paph. virens-60
Java, blízce příbuzný Paph. javanicum. Podmínky temperované, polostinné, mírně vlhké.

Paph. wardii-61
Barma, poněkud podobné Paph. sukhakulii, ale se skloněnými petaly. Podmínky temperované, světlé, mírně vlhké.

Paph. wentworthianum-62
Ostrov Bougainville, možná jen varieta Paph. bougainvilleanum, kultura stejná.

Paph. wilhelminie
Nová Guinea, sporný druh, pravděpodobně přírodní hybrid Paph. praestans a lowii, ale s poměrně krátkými petaly. Podmínky teplé, světlé, vlhké.



fotky k článku
Zpět






Napište mi:
Haki1@centrum.cz

Kniha návštěv

Zde se můžete podělit o své názory.

Vstoupit

Fotogalerie

Zde si můžete prohlížet různé fotky.

Vstoupit

Děkuji, že jste navštívili mojí stránku.