Texty
Phalaenopsis
Tyto rostliny mají monopodiální formu růstu ,žádné postranní výhony. Roste po celý rok. Květy mohou vzniknout v každém úžlabí listu. Phalaenopsis má dvouřadé listy. V přírodě roste všude po celé tropické asijské oblasti. Phalaenopsisy mohou vstřebávat živiny kořeny i listy. Květ je členěný tak ,že vnitřní okvětní lístky jsou širší než vnější,pysk je třílaločný. Boční laloky jsou obvykle velké, střední je malý trojúhelníkovitého tvaru. Tento rod má malé nároky na světlo , ale naopak vysoké na teplotu a vlhkost vzduchu.Květy jsou výrazné, v důsledku hybridizace v široké barevné škále.
Obrazový příklad přesazení do coco-chipsu. Po zastřižení květního stvolu většinou do tří měsícu vykvete znovu.
Jen tak pro zajímavost –než si je koupíme.
Kultivace Phalaenopsisu zahrnuje 3 fáze . Rostoucí
–chladnoucí a konečná. Rostoucí rostliny jsou přenesené z
rostoucí fáze do fáze chladnutí , když mají alespoň 3-4
listy s minimální délkou 20 cm. Rostliny pokračují v indukci
kvetení v nižších teplotách. Chladnutí může být provedeno
kdykoliv v roce, ale musí být zajištěn potřebný pokles teplot.
Vhodná indukce na kvetení je dosáhnutá chladnutím po dobu 5-6 týdnů
s poklesem teploty o 6°C . Nižší teplota +vyšší intenzita světla
potřebná pro vývoj vyhovujících květních stvolů mají
často za následek zbarvení listu červenou barvou. To není
problém, když se list zbarvuje během ochlazovacího cyklu.
Po ochladnutí rostliny pokračují ke konečné fázi, kde budou
vystaveny mírně vyšším teplotám, aby bylo umožněno otevření
květu . List se pak vrátí k původní barvě. Celková délka
kultivace je průměrně 50týdnů od semenáčků po kvetení. Phalaenopsis
je tropická rostlina proto teploty nižší 15°C a vyšší 32°C by měly
být tabu. V domácích podmínkách krátkodobý pokles teplot až tak nevadí ,
ale záleží na vlhkosti substrátu v daném období.
U tohoto plánu na Phaly je jeden problém, oni je pěstují v růstové fázi přes 26 stupňů Celsia .Pro indukci kvetení Phalaenopsisů je důležitá perioda ochlazení na čtyři až pět týdnů, ochlazuje se o 6 stupňů Celsia. Takže na teplotu kolem 19 stupňů. Kdo má Phaly v místnosti při 22 stupních ,nemůže ochladit o 6 stupňů ,protože by musel ochlazovat na 16 stupnů a to je na Phaly už kriticky nízká teplota. Takže raději více tepla ,aby při ochlazení o 6stupnů klesla teplota na těch 18 maximálně.
Příčina zvadlého spodního listu u Phalaenopsisu.(cituji)
Normálně neodchází spodní list ten začne v celé délce jakoby schnout a žloutnout. Toto spíš vypadá na mírné kořenové problémy. Obyčejně málo kořenů a velká zálivka která udrží rostlinu v růstu ale sama rostlina se brání držet tolik listů a problémy se mohou stupňovat až zůstanou
na rostlině třeba dva tři listy. Vyklopíme rostlinu a zůstane nam jen několik kořenu a zbytek. Je nutné přesadit rostlinu to je dobrá varianta. Obyčejně se chytne velice brzy i když do dalšího kvetení to může být třeba rok. Phalaenopsis to snáší velice dobře, i když potom nějaký
čas nekvete. Každý Phalaenopsis by měl mít nejméne 4-5 listů.
Fotky k článku
Opad poupat u Phalaenopsisu.
Opad poupat u Phalaenopsisu může být nedostatkem světla .Je to dosti běžné v zimním období , obzvláště je-li dlouho zataženo . Je dostatek tepla ale nedostatek světla a tím je kratší doba osvitu. Hlavně u chladnomilných druhů orchidejí dojde k opadu , pokud jsou ještě zcela nevyvinutá poupata přenesená do větší teploty.
Co se vzdušnými kořeny při přesazování
Kořeny Phalaenopsisu před přesazením dejte do teplé vody alespoň na dobu 30 min. aby změkly.Potom vezměte dámskou punčochu ,opatrně jí natáhněte seshora přes kořeny a pomalu utahujte.Až se ohnou směrem dolů a jsou blíže k rostlině, aby bylo možné dát je do květináče. Punčochu zafixujte nití ,zbytek odstřihněte .Zasaďte i s punčochou do květináče tu potom kořeny prorostou a časem se rozpadne.
Fotky k článku
Zpět
|