:: Haki :: stránky o orchidejích ::


Texty


Otázky a odpovědi

Do tohoto rodu patří přes 1200 epifytických druhů rostoucích v Asii a Austrálii . Má značné množství hybridů . Růžové ,bílé,skvrnité i pruhované. Jim podobné jsou tzv. Biggidum-hybridy, mají pouze drobný vzrůst. Dendrobium phalaenopsis pochází z Timoru a Nové Guineje.

Pěstební podmínky.
Rostlina chce teplo a hodně světla. Aby od jara do konce léta(duben-červen) narostly silné pahlízy potřebuje rostlina hodně světla. Může si zvyknout i na přímé slunce, ale postupným navykáním rostliny. Pozor ovšem na bíle kvetoucí druhy-albíni. Bývají citlivější na popálení sluncem. Dendrobium phalaenopsis tedy vyžaduje teplomilné podmínky. Má-li rostlina více světla jsou pahlízy kratší a více kvetou.

Při jaké teplotě?
V době růstu na jaře někdy i v zimě začne rychleji růst. Je potřebná teplota 23-25stupňů. Toleruje až 32stupňů. Např. při teplotách 19 C v tomto období začne růst až v červnu. V noci je důležitý pokles teplot 15-18C to je dobré pro další kvetení. V zimě rostlině dopřejeme také hodně světla. Kvete od října do ledna. Samotné květy vydrží 4-8 týdnů.

Jak zalívat?
Zalívat podle potřeby v rozpětí 3-5 dnů. Po vyschnutí ale zároveň nesmí moc přeschnout. Ve vegetačním období vyžadují hodně vody .Hlavně za horkých dnů-nedovolme tvoření hlubokých vrásek na pahlíze. Rostliny mají rády vyšší vlhkost 60-70% jinak bývají často napadeny sviluškami. Proto v létě za veder rosit ale pakliže máme vlhkost v pořádku rosit se tolik nemusí. Zalíváme nejlépe ponořením květináče do o málo větší nádoby s dešťovou vodou+hnojivem. Substrát necháme 10-15min. nasáknout vodou. Poté je nutné dešťovou vodu vylít –může být zdrojem nákazy.Jinou rostlinu nikdy neponořujeme do již použité vody. Někdy mají rostliny lepkavý povrch i kapičky to může být přírodní úkaz nebo pozor škůdce . Něco k listům—nažloutlý list-mnoho světla. Hodně tmavě zelené listy-málo světla. Načervenalý okraj je potřeba více světla.

Do jakého pucláku?
Všechny Dendrobia mají mít malé květináče .Malá rostlina 8-10cm ,velká 10-12cm. Substrát může být třeba coco –chips a to menší velikosti. Proti kácení rostlin je dobré vyvazovat na oporu nebo dát celou rostlinu ještě do jednoho většího květináče tak o 1-2cm. Mezera je dobrá na přívod vzduchu. Přesazuje se až by vznikly 3 pahlízy. Rostlina žádá kyselí substrát –možno rašeliník do substrátu nebo napovrch.

Fotky k článku:
Dendrobium phalaenopsis
Dendrobium phalaenopsis

Dendrobium parishii
Dendrobium nobile je stejný druh jako Dendrobium parishii takže pěstební postup je stejný. Počkám až začnou rašit výhony a ty udržuji v hodně vlhkém substrátu,po celou dobu růstu.V jejich domovině každý den prší ,je monzunové období .Tak je držím raději v polostínu ,protože jsou zvyklé na to ,že v jejich lokalitě je tma a prší ,sluneční svit je tam hodně omezen. Až budou pahlízy velké ,pomalu přestanu zalívat,jenom rosit a přesunu na největší světlo.Doma mají zimní suché období plné slunce a navíc opadají stromy,takže jsou hodně osvětlené. To je nejdůležitější pro indukci květů ,aby byly přes léto ve stínu a pak zvýšit světlo ,dát přímo za okno a sucho. Listy opadají a na pahlíze se objeví v kolínkách květy. Čím více pahlíz přes léto vyroste ,tím více bude květů.
Dendrobium a Cattleye chtějí vždy podrobit většímu šoku aby vykvetly. Nedívám se na roční dobu nebo měsíc , ale spíš na to, aby dozrály pahlízy. Jakmile vyzrají tak co největší světlo a sucho. Pokud to nepomůže ,tak několik , tak několik dní v naprosté tmě zabírá vždy. Rostlina musí prodělat změny ,aby se cítila ohrožena téměř na“ životě.“Pokud je Dendrobium slabé to zn. jen několik menších pahlíz ,tak nechce vykvétat a vysilovat se. Proto je lepší počkat na pořádný trs větších pahlíz a potom vykvétají bez nějakého donucování. Toto je rada pro všeobecné pěstování Dendrobii. Co největší trsy. Je několik druhů , které kvetou dobře i jako mladé menší rostliny, ale většina opravdu až je rostlina větší. Potom kvetou i několik let staré pahlízy,takže je nikdy neodstraňujeme.Ani po odkvětu ne.
Tip pro vzdorovité Cattleye
Já když je měl na oknech, tak po dozrání pahlízy jsem je přestal úplně zalévat a jen jsem rosil listy jednou denně. Ony vyženou nejprve špičky nových výhonků, ale pokud mají sucho, jejich růst se zastaví a vyzrálé pahlízy jdou do květu. U některých druhů a hybridů to nestačilo, tak jsem úspěšně vyzkoušel zavřít je na týden až čtrnáct dní do naprosté tmy ve skříni. Pak stačí obden kontrolovat květní pouzdro a po objevení poupěte vevnitř pouzdra orchidej opět dám na okno a jen rosím. Pak vykvete bez problémů, pro delší výdrž květů neuškodí alespoň na noc chladnější stanoviště. Taky jsem některé dával na noc do ledničky dolů do nádob na zeleninu, ale ty musí být opravdu suché aby nenachladly kořeny a další nevýhoda je každodenní vyndávání na okno.

Zpět






Napište mi:
Haki1@centrum.cz

Kniha návštěv

Zde se můžete podělit o své názory.

Vstoupit

Fotogalerie

Zde si můžete prohlížet různé fotky.

Vstoupit

Děkuji, že jste navštívili mojí stránku.